Kamenná prodejna

        Vyšehradská 10

        128 00 Praha 2

        Po 11:00 - 17:00
        Út 11:00 - 17:00
        St 11:00 - 17:00
        Čt 11:00 - 17:00
        Pá 11:00 - 17:00

        tel: +420 222-766-216

Mohlo by vás zajímat

Kompas v dárkové krabičce Zobrazit větší

Kompas v dárkové krabičce

MV045

Kompas v krásné krabičce, potěší nejenom Vašeho dědečka, ale například Vašeho šéfa či kolegu v práci. Kompas bude skvělým pomocníkem při zdolávání horských túr.

Více informací

269 Kč s DPH

skladem

Objednejte teď a doručíme: Středa 12/08/2020
 • Poplatek za dopravu:
 • Osobní odběr : 0 Kč
 • Česká pošta : 99 Kč
 • Zásilkovna.cz : 49 Kč

  Milí přátelé, věděli jste, že (ačkoliv to zní velmi neuvěřitelně) lišky využívají k přesnějšímu odhadu vzdálenosti od kořisti magnetické pole Země?

  Liška obecná má zvláštní loveckou techniku „myšaření“. Liška, která na poli loví myši či hraboše, vyskakuje vysoko do výše, takže svou kořist překvapí útokem z výšky. Ve vysoké trávě či hustém porostu nebo vysokém sněhu lišku ke kořisti primárně navádí sluch, což se nezdá být nijak převratnou informací.

  Jenže tým českých a německých zoologů pod vedením Hynka Burdy pozoroval téměř 600 liščích útoků si ale povšiml prazvláštní věci. Pokud lišky lovily v nepřehledném terénu, ve většině případů útočily v severovýchodním směru a takový lov byl úspěšný z 72 %. Pokud liška na kořist útočila v jiném směru, uspěla jen v 18 % případů. Neuvěřitelné!? Mají lišky zabudovaný kompas?

  A co na to agent Mulder z Akt X?!

  Ne, opravdu se jedná o seriózní vědecký výzkum. Preference severovýchodního směru útoku u lišek  byla zcela nezávislá na okolních faktorech i ročním a denním období. A Hynek Burda ve spolupráci s Johnem Phillipsem z Virginia Tech v Blacksburgu došel k závěru, že lišky využívají k přesnějšímu odhadu vzdálenosti od kořisti magnetické pole Země. Vědci se domnívají, že severní magnetický pól liška vnímá jako tmavý stín na sítnici. Ke kořisti se pohybuje tak dlouho, dokud se okraj stínu neprotne s místem odkud vycházejí zvuky. Jakmile tohoto bodu dosáhne, ví, že je přesně v té správné vzdálenosti pro útočný skok do výšky. Není to však první případ, který naznačuje, že magnetický kompas nevlastní jen ptáci a několik málo druhů savců. V roce 2008 Hynek Burda a jeho kolegové prokázali, že v magnetickém poli se umí orientovat i krávy a spárkatá zvěř.

  Milí přátelé, takže pokud nejste liška, pták, kráva či spárkatá zvěř doporučujeme pro orientaci (nejen při lovení myší) zakoupení tohoto stylového kompasu. Jedná se o klasický kompas, obsahuje volně pohyblivou magnetickou střelku, která si zachovává směr sever-jih podle zemského magnetického pole. Klasický kompas, používaný ve středověku a novověku hlavně v námořní dopravě, se skládá ze střelky tvaru štíhlého kosočtverce, umístěné v pouzdře, na jehož dně je nakreslena kompasová růžice.

  Kompas je vyroben z kovu, umístěn v kovové dárkové krabičce.

   

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 Ostatní výrobky ve stejné kategorii: